– Sidan innehåller reklam genom annonslänkar till Bodystore.com –
Chaga som kallas sprängticka på svenska är en medicinalväxt som använts flitigt ända sedan medeltiden. Svampen är sprängfylld med näring och har ett mycket högt ORAC-värde. Chaga har en söt och god smak som kan liknas med vanilj och avnjuts vanligtvis som te. Som ett riktigt gott alternativ följer här ett recept på en kryddig chaga latte.



Detta behöver du (1 kopp):
- 1 tsk chagapulver
- 0,5 dl varmt vatten
- 1/2 tsk kanel
- 1/2 tsk ingefära
- 1/2 tsk kardemumma
- 3 dl varm mjölkdryck (t.ex kokosmjölk eller mandelmjölk)
- Eventuellt lite sötning (t.ex kokossocker eller honung)
Så här gör du:
- Lägg 1 tsk chagapulver tillsammans med kanel, ingefära och kardemumma i en kopp och tillsätt 1/2 dl kokande vatten. Vispa med en lattevisp så att pulvret löser sig och blir skummigt.
- Värm upp mjölken till ca 60-70 grader. Vispa upp mjölken och fyll upp koppen.
- Tillsätt lite sötning efter tycke (om det nu ens behövs).
Lite kort om chaga
Chaga har genom tiderna fått smeknamn som kungen av medicinalsvampar och skogens diamant. Den har använts flitigt som läkeväxt i årtusenden. Den växer på björkar och ser ut som en förkolnad skrovlig utväxt. Under 15-30 år sitter den där och koncentrerar näring. Chaga växer i Östeuropa, Japan, Korea, Ryssland, Skandinavien, samt i de norra delarna av Nordamerika. Den är relativt sällsynt och hittas bara på ca 1 av 5000 björkar.
Chaga har ett komplext innehåll av näringsämnen som inkluderar, vitaminer, mineraler, spårämnen, aminosyror, fytokemikalier, polysackarider, steroler, saponiner, melanin, betulinsyra och SOD. Svampen innehåller kraftfulla antioxidanter och har ett mycket högt ORAC-värde mellan 60.000-360.000. ORAC står för Oxygen Radical Absorbance Capacity och är ett värde för hur mycket antioxidanter ett visst livsmedel innehåller per 100 gram. Mer om chaga kan du läsa här.
Relaterade inlägg:
Ser gott ut! 🙂
Det blir riktigt bra. 🙂
Så gott! Älskar chaga. 🙂
Ja, en riktigt god och bra hälsodryck. 🙂
Chaga är riktigt bra. Hittat i skogen någon gång själv. Jag har bara använt bitar dom som ska ligga och dra i vattnet. Är det stor skillnad på smaken, mellan bitar och pulver?
Pulvret är mer koncentrerat i och med att man får i sig hela chagan så det blir en kraftigare smak.